Nevidljiva granica koju društvo nameće ženama
Zašto bi godine trebale određivati kako se netko odijeva? To je pitanje koje si postavljam svaki put kada pročitam komentar da se neka žena "ne ponaša u skladu sa svojim godinama" ili da se "ne odijeva primjereno za svoje godine".

Mama mi ima 56 godina, a još dok je bila u četrdesetima, na poslu se susretala s komentarima da je "baba". Već tada su joj ljudi, svjesno ili nesvjesno, pokušavali nametnuti ideju da određene komade odjeće više ne bi trebala nositi jer je, prema njihovim kriterijima, prešla određenu dobnu granicu. S vremenom je i sama počela vjerovati da za nju postoje samo hlače i pokoja jednostavnija suknja, a neke druge modne kombinacije su rezervirane za mlađe žene.
Narančasta haljina
Ovu je haljinu mama kupila još prije, ali godinama je stajala u ormaru jer je mislila da je "previše mladenačka" za nju. Trebalo je samo malo nagovaranja da je ponovno odjene i shvati da stil nema dobnih granica.

Tko je odlučio da se s godinama trebamo odreći boja?
Ovu je haljinu mama kupila davno, privučena njezinom bojom i krojem, ali je s vremenom završila zaboravljena u ormaru. Govorila je da je možda ipak previše upadljiva za nju. Drago mi je što sam je nagovorila da je ponovno odjene jer ponekad nam treba samo mali podsjetnik da ne moramo postati nevidljive samo zato što smo starije.

Godine nisu razlog za odricanje od vlastita identiteta
No zašto bi žena od 56 godina bila "baba"? Za potrebe ovog članka zanemarit ću koliko me općenito ljuti kada se bilo koga tako naziva u pogrdnom smislu... Nikada mi neće biti jasno zašto bi i žena od sedamdeset ili osamdeset godina automatski morala odustati od svog stila, boja i odjeće u kojoj se osjeća dobro?
Često na internetu možemo vidjeti komentare ispod fotografija poznatih žena u kojima se raspravlja o tome je li neka haljina prekratka, jesu li traperice primjeren izbor ili bi osoba "u tim godinama" trebala nositi nešto drugo. Zanimljivo je kako se takvi komentari gotovo uvijek češće upućuju ženama nego muškarcima.
Elegancija je bezvremenska
Ova haljina bila je možda i najveće iznenađenje. Mama je bila uvjerena da otvorena leđa i jednostavan kroj "nisu više za nju", ali čim ju je obukla, bilo je jasno koliko je elegancija bezvremenska.

Pravo na vlastiti stil nema rok trajanja
Kao da još uvijek postoji nepisano pravilo prema kojem žena nakon određene dobi treba staviti rubac na glavu, obući tamnu odjeću, pregaču i odreći se svega što odskače od stereotipa. Kao da bi godine trebale izbrisati osobnost, stil i želju za izražavanjem kroz odjeću.
Odjeća bi prvenstveno trebala služiti tome da se u njoj osjećamo ugodno, samopouzdano i zadovoljno. Naravno da svatko ima pravo na vlastiti ukus i da se stilovi razlikuju, ali ne postoji trenutak u životu kada žena mora odustati od onoga što voli samo zato što je napunila određeni broj godina.
Razigrano i šareno
Ovu je kombinaciju mama odmah otpisala kao "previše razigranu". No upravo su lagani volani, široke hlače i nježne boje, uz zavezanu maramu oko struka, pokazali da elegancija ne mora biti ozbiljna ni stroga. Moda je igra, a najviše ćemo joj se prepustiti onda kada prestanemo razmišljati o tome što bi netko drugi mogao reći.

Ključ nije u tome koliko godina imamo, nego kako se osjećamo. Neke žene u pedesetima i šezdesetima zrače energijom koju mnogi nemaju ni u dvadesetima. Neke će nositi šarene haljine, neke tenisice, neke kožne jakne, a neke elegantna odijela. I sve su jednako u pravu ako se u tome osjećaju dobro.
Zašto bismo živjeli prema tuđim pravilima?
Godine ne bi smjele biti mjerilo odijevanja. One mogu donijeti iskustvo, mudrost i samopouzdanje, ali ne bi trebale određivati boju naše odjeće, duljinu suknje ili model cipela koji ćemo nositi. Modna pravila koja se temelje isključivo na dobi odavno su izgubila smisao.
Crno-bijela klasika
Ova kombinacija pokazala je da se sofisticiranost ne mjeri godinama, već načinom na koji nosimo ono što volimo. Crno-bijela klasika, upečatljiv remen i malo odvažnosti bili su dovoljni da mama zablista jer najljepše izgledamo onda kada se osjećamo dobro u vlastitoj koži.

Možda je upravo najveća sloboda u tome da se odijevamo za sebe, a ne za tuđa očekivanja. Žena ne postaje magično "baba" onog trenutka kada napuni određeni broj godina. Ona je jednostavno žena koja ima pravo izgledati i osjećati se onako kako želi. Nadam se da će i moja mama shvatiti da bi trebala poslušati Vesnu Pisarović pa "neka ljudi govore" i da će konačno spoznati da je prekrasna žena, uvijek bila i ostala, te da svi ružni komentari koji su joj ikada upućeni trebaju biti ništa doli tepih po kojem gazi.
A onima koji imaju potrebu vrijeđati druge da bi uzdigli sebe, želim samo da se konačno zavole kako ne bi morali dio svog dana potrošiti na to da ispod članaka po portalima pišu kako je Pamela Anderson propala ili da je Severina ocvala.
Foto: Pexels / privatna arhiva
- Pripremila:
- Larisa Krizmanić
- Tagovi:
- Prikaži
Pročitajte još
Prati nas na društvenim mrežama i budi dio najveće ženske recenzijske zajednice