Kako se provodi epiduralna anestezija i koje su potencijalne nuspojave - savjeti liječnice
Bol tijekom poroda jedna je od najjačih bolova koje žena može osjetiti. Porod je složen i individualan proces, a želje žena za analgezijom različite su. Danas postoje brojne metode pomoću kojih se bolovi mogu ublažiti ili u potpunosti ukloniti. Jedan je od načina i epiduralna anestezija.
Osjet boli varira od osobe do osobe. Prema skali boli rodilje bol opisuju od srednje jakog do vrlo, vrlo jakog. Bolni impulsi stvaraju se kontrakcijama maternice, širenjem ušća cerviksa, razmicanjem ostalih tkiva (primjerice kostiju) unutar porođajnog kanala i epiziotomija. Osim što su neugodni, bolovi mogu imati i teške psiho-fizičke posljedice. One dovode do ubrzanog i otežanog disanja, povećavaju puls i krvni tlak rodilje, mogu dovesti do pogoršanja anksioznosti, a za posljedicu mogu imati produljen porod i potrebu dovršenja trudnoće carskim rezom.
Što je epiduralna anestezija i kako se provodi?
Epiduralna anestezija anesteziološki je postupak koji provodi liječnik specijalist anestezije. Prije samog postupka liječnik je dužan objasniti tehniku postavljanja epiduralnog katetera, moguće nuspojave i komplikacije. Kako bi liječnici bili sigurni da je rodilja shvatila postupak, potpisuje se tzv. informirani pristanak koji je rodilja dužna pročitati i potpisati.
Epiduralni kateter postavlja se dok je rodilja na krevetu i zauzima sjedeći položaj ili leži na boku okrenuta anesteziologu. Epiduralni kateter postavlja se u donji dio kralježnice (lumbalni L2-L3 ili L3-L4), između dva susjedna kralješka postavlja se epiduralni kateter preko specijalne igle. Za vrijeme postavljanja katetera rodilja mora mirovati. Samo postavljanje katetera nije bolno jer se prethodno aplicira lokalna anestezija. Primjenom opiodih analgetika i lokalnog anestetika (obično levobupivakain) postiže se ublažavanje ili uklanjanje bolnih podražaja. Epiduralni kateter završava u epiduralnom prostoru, u kojem se otpuštanjem aktivnih supstanci postiže ublažavanje ili uklanjanje boli, uz očuvanje motoričke funkcije. Lijekovi se mogu davati u ponovljenim dozama (što se naziva u bolusima) ili kontinuirano, kako bi se postigao željeni učinak.
Febrilne konvulzije - što su, kako se prepoznaju i liječe?
Kakav osjećaj izaziva ubrizgana epiduralna anestezija?
Sredstvo za
uspavljivanje i lijek za ublažavanje bolova individualno su pripremljeni. Nakon ubrizgavanja osjeća se toplina koja kao da struji po
nogama. Ovaj osjećaj upozorava vas da će anestezija uskoro početi djelovati
jer su živci i krvne žile počele reagirati na samo sredstvo, prilikom čega se
krvne žile šire i njima kola veća količina krvi. Nakon 15 do 20 minuta
osjećate da vam je trbuh naizmjenice tvrd i mekan, ali bolova više nema.
Neka rodilišta u slučajevima produljenog poroda, ali u dogovoru s anesteziologom, ponekad dopuštaju rodilji da sama odredi dozu lijeka prema svojim potrebama.
Idealna
analgezija u porodu mora biti učinkovita i sigurna s minimalnim
utjecajem na plod. To bi značilo da negativan utjecaj na rodilju i
novorođenče mora biti minimalan, kao što i napredovanje i ishod poroda moraju biti što sigurniji. Svaka rodilja koja to želi, a nema kontraindikacija, može
dobiti epiduralnu anesteziju. Uvjeti koje je potrebno zadovoljiti jasni su - ustanovljeni trudovi te cervikalno ušće koje je otvoreno između 2 do 3 cm.
Tko ne
može dobiti epiduralnu anesteziju?
Postoje
relativne i apsolutne kontraindikacije za postavljanje epiduralnog katetera i
dobivanje epiduralne anestezije.
Apsolutne kontraindikacije sljedeće su: nekorigirana hipovolemija, povišen intrakranijalni tlak, postojeća infekcija na mjestu uboda, alergija na anestetik, koagulopatije sa smanjenim brojem trombocita. Relativne su kontraindikacije nekooperativna pacijentica i teže anomalije kralježnice.
Nuspojave epiduralne anestezije moraju biti predočene i jasno iznesene svakoj rodilji prije početka primjene epiduralne anestezije. Ponekad se javlja mučnina, otežano mokrenje i bolovi u leđima. Tek u 14 % slučajeva dolazi do djelomične analgezije koja je uzrokovana loše postavljenim kateterom. Jedna je od najčešćih nuspojava pad krvnog tlaka, a da bi se to ispravilo. potrebno je rodilji dati infuziju i okrenuti ju na bok. Osim pada krvnog tlaka, ostale su nuspojave glavobolja i infekcija na mjestu postavljanja katetera. Ako se osjeti jaka postpunkcijska glavobolja, koja se prvenstveno javlja tijekom pokreta, znači da je došlo do oštećenja dure prilikom postavljanja epiduralnog katetera. Teže su komplikacije prolazno neurološko oštećenje, a vrlo teške komplikacije epiduralni apsces (koji se događa u 0,2 do 3,7 % na 100 000), epiduralni hematom i meningitis. Maleni dio anestezije dolazi i do ploda, međutim vidjelo se da nema razlike u Apgar scoru između djece rođene pomoću epiduralne anestezije i onih čije su se majke koristile ostalim farmakološkim supstancija u svrhu umanjenja bolova.
Produžuje li epiduralna anestezija trajanje poroda?
Ovo se pitanje često može čuti. Ako se epiduralna analgezija dobije u prvom porođajnom dobu, kod nekih rodilja trudovi mogu oslabiti i tada je potrebno primijeniti lijekove koji će povratiti jake kontrakcije maternice. U drugom porođajnom dobu, doba izgona, može doći do produljenja poroda koje ne djeluje štetno ni na majku ni na dijete.
Svaka buduća
rodilja mora biti upoznata odnosno informirana o raznim mogućnostima smanjenja
ili sprječavanja porođajne boli. Mogućnost odabira različitih metoda umanjivanja boli (rajski plin, stolčić, porod u kadi) trebala bi imati svaka
opstetrička jedinica kako bi rodilja imala što ugodnije iskustvo
prilikom najljepšeg događaja u životu – rođenja djeteta.
Jeste li vi
zatražile epiduralnu anesteziju? Je li moguće dobiti epiduralnu anesteziju u
vašem gradu?
Popis stvari koje treba sadržavati svaka torba za rodilište
0 komentari
Podijeli s nama svoja iskustva i stavove u komentarima.